czwartek, 18 października 2018

Kuchnia starożytna - PASTELI

PASTELI - słodycze z prażonych ziaren sezamu z dodatkiem miodu

W garnku o grubym dnie zgotuj:
1 kubek miodu
1 kubek prażonych ziaren sezamu
1/2 łyżeczki soli.

Gotuj przez 15 minut, często mieszając, aż masa zgęstnieje. Następnie wlej wszystko do tortownicy, do wystygnięcia masy. naoliwionym nożem oddziel masę od brzegów pierścienia. Potem pokrój słodycze w paski.

Najsłynniejsze dzieła malarskie świata - "Stworzenie Adama" - Michał Anioł

Słynny fresk autorstwa Michała Anioła, ukończony około 1511 roku. Znajdujący się w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie. Jego rozmiar to 280 cm x 570 cm. Fresk przedstawia scenę z Księgi Rodzaju, w której Bóg daje życie Adamowi, pierwszemu człowiekowi. Bóg jest przedstawiony jako starszy człowiek z brodą. Jego ciało jest bardzo bliskie klasycznemu pięknu oraz idealnym proporcjom spoczywa na rozłożystej purpurowej szacie, razem z cherubinami. Jego lewe ramię obejmuje kobietę, prawdopodobnie Ewę, która dopiero czeka w niebie na bycie stworzoną. Adam przedstawiony jest na tle zielonych ogrodów i błękitnych wód Edenu. Prawa ręka Boga wysuwa się, aby przekazać iskrę życia do palca Adama. Ich palce znajdują się bardzo blisko siebie.

piątek, 5 października 2018

Epoki w kulturze i sztuce - Odrodzenie

Odrodzenie (renesans) - epoka w historii kultury europejskiej, obejmujący przede wszystkim XVI wiek, określany często jako "odrodzenie sztuk i nauk" oraz koncepcja historiozoficzna odnosząca się do historii kultury włoskiej od Dantego do roku 1520. Odrodzenie to przede wszystkim epoka wielkich indywidualności. Każdy, kto czuł w sobie talent, rozwijał go wszechstronnie. Człowiek bardzo często pełnił wiele funkcji: zawodowych, społecznych, politycznych, artystycznych. Najlepszym przykładem mogą być Leonardo da Vinci i Michał Anioł, którzy interesowali się nauką, techniką, rozmaitymi dziedzinami sztuki i filozofią. Renesans zrodził wielu geniuszy. Odrodzenie się człowieka polegało na odrzuceniu ideałów średniowiecznej ascezy, zanegowaniu scholastyki i średniowiecznej hierarchii bytów od najniższych po uduchowienie. Nowa epoka podkreślała niezwykłą godność każdego człowieka, wartości życia ziemskiego. Nastapił początek odkryć geograficznych. W epoce tej tworzyli m.i. Mikołaj Rej, Jan Kochanowski, William Shakespeare.