Renesansowy obraz autorstwa Sandro Botticelli. Powstał prawdopodobnie w 1478 roku. Obecnie znajduje się we Francji w galerii Uffizi. Namalowany temperą na płótnie o rozmiarach 172,5 cm x 288,5 cm. Obraz przedstawia scenę narodzin Wenus. Centralne miejsce zajmuje naga, długowłosa bogini, stojąca w ogromnej muszli unoszonej przez morskie fale. Nagość Wenus, jej s-kształtna poza i sposób przedstawienia ciała wzorowane są wyraźnie na starożytnych posągach.
piątek, 30 marca 2018
czwartek, 29 marca 2018
Horoskop cygański - siódemka trefl - 16.02 - 5.04
16
lutego – 5 kwietnia – siódemka trefl
Jest
osobą wesołą. Dużo mówi, nigdy nie narzeka. Przy Siódemce
zapomina się o zmartwieniach. Przy niej trudności stają się
łatwiejsze. To urodzona optymistka, której wszędzie jest pełno.
Unika kłótni i nieporozumień. Wierzy, że z każdym można się
dogadać. Jej ciekawość świata sprawia, że dzięki podróżom
zyskuje nowych przyjaciół, bo inni widzą w niej lojalnego i
zabawnego przyjaciela. Ale chociaż jest towarzyska, czasem
potrzebuje ucieczki do świata swoich marzeń. Jest rozsądna, ma
logiczny umysł i umiejętność analizowania faktów. Dlatego często
w pracy zawodowej wybiera ścieżkę naukową.
wtorek, 20 marca 2018
Kuchnia starożytna - Grecja
Spożywanie posiłków miało dla starożytnych Greków szczególne znaczenie. Grecy cenili sobie gościnność i bardzo chętnie ucztowali. Żywność miała też wymiar religijny, często bowiem składano ją w ofierze bogom. Pory posiłków ulegały w Grecji z czasem zmianom. Ich podstawę jednak stanowiły placki madza, oraz w późniejszym okresie chleb. Rano spożywano ariston, na który składały się placki maczane w winie zmieszanym z wodą. Około południa spożywano zaś deipnon, posiłek zasadniczy, na który podawano potrawy mięsne, rybne, chleb. Wieczorem zaś jedzono dorpon - posiłek składający się z potraw podobnych do deipnon, lecz podawanych w mniejszych ilościach. Posiłki lubiano popijać winem rozcieńczonym z wodą soloną lub wodą z miodem. Wymieszane w wazach, odpowiednio rozcieńczone, rozlewano do dzbanów i karafek. Ludzie biedniejsi spożywali polewkę (rodzaj zupy)lub papkę z mąki oraz fasolę, cebulę, czosnek i sałatę. Na wzgórzach hodowano owce i kozy, które dostarczały mięsa oraz sera.
Kuchnia starożytna - Rzym
Starożytni Rzymianie (biedniejsi) bardzo chętnie jedli bób (gotowany, prażony), sprzedawany często na ulicach. Częstymi składnikami ich potraw była cebula, czosnek, oliwki. Robili też proste placki z mąki, popijali to wszystko winem. Bogaci podczas wystawnych uczt spożywali niezwykle wyrafinowane posiłki, które przygotowywano z przeróżnych mięs. Bardzo cenione były rozmaitego rodzaju ptactwo, często pochodzące nawet z Afryki. Każdy oficjalny posiłek zaczynali od jajek. Jadano trzy posiłki dziennie. Najważniejsza była kolacja. Bardzo ważną rolę odgrywały sosy, gdzie najbardziej rozpowszechnionym był garum, który produkowany był w Pompejach. Składniki które Używano aby go wytworzyć to: ryby, zioła, olej, wino, pieprz, ocet, sól, następnie pozostawiano go na okres 20 dni aby sfermentował. Inne sosy sporządzano na bazie kminku, miodu, octu, płynu rybnego. Potrawy podawane podczas wystawnych uczt były faszerowane.
piątek, 16 marca 2018
Epoki w kulturze i sztuce - Starożytność
Starożytność - okres w historii Bliskiego Wschodu, Europy i Afryki Północnej nazywany także antykiem (tylko w odniesieniu Grecji i Rzymu) i obejmujący dzieje tych regionów od powstania pierwszych cywilizacji do około V wieku n.e. Starożytność to epoka wielkich myślicieli i artystów. To w niej wykształciły się podwaliny kultury europejskiej. Z tego okresu pochodzą między innymi demokracja, teatr, początki myśli naukowej, prawo, literatura, filozofia, architektura, rzeźba. Nie było dziedziny ludzkiej działalności, której te cywilizacje nie udoskonaliłyby, a wiele też same wytworzyły. Znaczną rolę odegrała Biblia oraz dziedzictwa kultury greckiej i rzymskiej w kolejnych epokach. Powstały w tym okresie trzy rodzaje literackie" liryka (Safona, Owidiusz), epika ("Iliada" i "Odyseja" Homera), dramat ("Antygona" Sofoklesa).
czwartek, 15 marca 2018
Wielcy malarze - Rembrandt
Holenderski malarz Rembrandt znany był nie tylko ze świetnych obrazów, ale także ze swojego posuniętego do skrajności skąpstwa, co irytowało jego studentów do tego stopnia, że mieli w zwyczaju robić malarzowi dowcipy. Na przykład malowali na podłodze monety, po które Rembrandt - regularnie się schylał....
Na licznych autoportretach Rembrandta widać zaczerwienienie twarzy - malarz cierpiał na trądzik różowaty, który powoduje wyrazisty rumień i tzw. teleangiektazje, czyli pękające naczynka krwionośne.
Na licznych autoportretach Rembrandta widać zaczerwienienie twarzy - malarz cierpiał na trądzik różowaty, który powoduje wyrazisty rumień i tzw. teleangiektazje, czyli pękające naczynka krwionośne.
sobota, 10 marca 2018
Ciekawostki o obrazach - Mona Lisa
Mona Lisa - postać z najsłynniejszego dzieła Leonarda Da Vinci - nie ma ani brwi, ani rzęs? Jak w 2007 roku dowiódł francuski badacz Pascal Cotte, skanując obraz w bardzo wysokiej rozdzielczości, brwi i rzęsy zostały namalowane, ale znikały stopniowo wskutek zbyt licznych konserwacji obrazu.
Co tu będzie?
Witam wszystkich
Co tu będzie? Hmm... Odpowiedź brzmi wszystkiego po trochu. Trochę o sztuce, trochę o kuchni (może jakieś fajne przepisy kulinarne tu zamieszczę). Będzie trochę o astrologii, architekturze...Mam tyle pomysłów, że sama nie wiem za bardzo od czego zacząć. Ale mam nadzieję, że w miarę publikacji postów wszystko będzie miało ręce i nogi ;)
Co tu będzie? Hmm... Odpowiedź brzmi wszystkiego po trochu. Trochę o sztuce, trochę o kuchni (może jakieś fajne przepisy kulinarne tu zamieszczę). Będzie trochę o astrologii, architekturze...Mam tyle pomysłów, że sama nie wiem za bardzo od czego zacząć. Ale mam nadzieję, że w miarę publikacji postów wszystko będzie miało ręce i nogi ;)
Subskrybuj:
Posty (Atom)