środa, 26 grudnia 2018

Kuchnia starożytna - FLAN

600 ml mleka
1 laska wanilii
cukier
4 jajka

W niewielkim rondelku karmelizujemy 8 łyżek cukru. Gorący karmel przelewamy do małych foremek i rozprowadzamy karmel po dnie. Zagotowujemy mleko na krem razem z wanilią i odstawiamy je do ostygnięcia. Ubijamy mikserem cukier (30 g) razem z jajkami, a następnie dolewamy ostudzone mleko z ziarenkami wanilii i przelewamy masę do foremek. Napełnione foremki układamy w większej blasze do pieczenia, którą wypełniamy wrzątkiem do połowy wysokości foremek. Całość umieszczamy w piekarniku i pieczemy przez 45 minut w temperaturze 170 stopni. Flan najlepiej podawać schłodzony. Można go łączyć ze wszystkimi dodatkami: migdałami, wanilią, cynamonem, świeżymi owocami, płynną czekoladą, pistacjami, konfiturami.

czwartek, 18 października 2018

Kuchnia starożytna - PASTELI

PASTELI - słodycze z prażonych ziaren sezamu z dodatkiem miodu

W garnku o grubym dnie zgotuj:
1 kubek miodu
1 kubek prażonych ziaren sezamu
1/2 łyżeczki soli.

Gotuj przez 15 minut, często mieszając, aż masa zgęstnieje. Następnie wlej wszystko do tortownicy, do wystygnięcia masy. naoliwionym nożem oddziel masę od brzegów pierścienia. Potem pokrój słodycze w paski.

Najsłynniejsze dzieła malarskie świata - "Stworzenie Adama" - Michał Anioł

Słynny fresk autorstwa Michała Anioła, ukończony około 1511 roku. Znajdujący się w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie. Jego rozmiar to 280 cm x 570 cm. Fresk przedstawia scenę z Księgi Rodzaju, w której Bóg daje życie Adamowi, pierwszemu człowiekowi. Bóg jest przedstawiony jako starszy człowiek z brodą. Jego ciało jest bardzo bliskie klasycznemu pięknu oraz idealnym proporcjom spoczywa na rozłożystej purpurowej szacie, razem z cherubinami. Jego lewe ramię obejmuje kobietę, prawdopodobnie Ewę, która dopiero czeka w niebie na bycie stworzoną. Adam przedstawiony jest na tle zielonych ogrodów i błękitnych wód Edenu. Prawa ręka Boga wysuwa się, aby przekazać iskrę życia do palca Adama. Ich palce znajdują się bardzo blisko siebie.

piątek, 5 października 2018

Epoki w kulturze i sztuce - Odrodzenie

Odrodzenie (renesans) - epoka w historii kultury europejskiej, obejmujący przede wszystkim XVI wiek, określany często jako "odrodzenie sztuk i nauk" oraz koncepcja historiozoficzna odnosząca się do historii kultury włoskiej od Dantego do roku 1520. Odrodzenie to przede wszystkim epoka wielkich indywidualności. Każdy, kto czuł w sobie talent, rozwijał go wszechstronnie. Człowiek bardzo często pełnił wiele funkcji: zawodowych, społecznych, politycznych, artystycznych. Najlepszym przykładem mogą być Leonardo da Vinci i Michał Anioł, którzy interesowali się nauką, techniką, rozmaitymi dziedzinami sztuki i filozofią. Renesans zrodził wielu geniuszy. Odrodzenie się człowieka polegało na odrzuceniu ideałów średniowiecznej ascezy, zanegowaniu scholastyki i średniowiecznej hierarchii bytów od najniższych po uduchowienie. Nowa epoka podkreślała niezwykłą godność każdego człowieka, wartości życia ziemskiego. Nastapił początek odkryć geograficznych. W epoce tej tworzyli m.i. Mikołaj Rej, Jan Kochanowski, William Shakespeare.

sobota, 14 kwietnia 2018

Horoskop cygański - ósemka trefl - 06.04 - 18.06



6 kwietnia18 czerwcaósemka trefl
Osoby spod tej karty są zamknięte w sobie i uparte. Długo przekonuje się do ludzi. Zanim komuś zaufa i będzie gotów do zwierzeń musi upłynąć dużo czasu. Ósemka kocha zwierzęta i przyrodę, czuje silne związki z naturą. W jej domu zwykle jest jakieś zwierzę. To niespokojny duch. Lubi przygody, podróże i sport. Wie, że potrzebuje dużo ruchu. Jest samodzielna, niezależna, lubi wyzwania i ryzykowne przedsięwzięcia. Pieniądze ich się nie trzymają, ale zawsze jakoś wiążą koniec z końcem. Kobiety z tego znaku są dobrymi żonami i matkami. Panowie pozostają łowcami przygód.

Ciekawostki o obrazach - stare portrety i fotografie

Dlaczego postacie na starych portretach i fotografiach przeważnie są smutne, grobowo poważne? Nie tylko dlatego, że malowanie obrazu zajmowało godziny i nikt normalny nie wytrzymałby tyle z uśmiechem. Otóż uśmiechanie się było niestosowne.

wtorek, 10 kwietnia 2018

Ciekawostki o malarzach - Leonardo da Vinci



Leonardo da Vinci został uznany za jednego z największych i najgenialniejszych malarzy w historii - i to wszystko pomimo faktu, że wiemy  o zaledwie piętnastu jego dziełach. Dlaczego Leonardo malował tak niewiele? Podobno wszystko to wina jego zamiłowania do ciągłych eksperymentów z różnymi technikami. I do przekładania rzeczy na później.

niedziela, 1 kwietnia 2018

Epoki w kulturze i sztuce - Średniowiecze

Średniowiecze - epoka trwająca od V do XV w., która rozpoczęła się wraz z upadkiem cesarstwa zachodniopomorskiego i trwała do epoki renesansu i odkryć geograficznych. Początek średniowiecza charakteryzował się spadkiem liczby ludności, upadkiem miast i najazdami plemion barbarzyńskich. W okresie pełnego średniowiecza znacznie wzrosła liczba ludności Europy. Było to wynikiem rozwoju technologii i rolnictwa, co pozwoliło na wzrost plonów i rozwój handlu. W okresie późnego średniowiecza klęski głodu, zarazy i wojny spowodowały znaczny spadek liczby ludności Europy; pomiędzy 1347 z 1350 czarna śmierć przyczyniła się do śmierci około 1/3 ówczesnej populacji Europy. Dochodzą do głosu przedstawiciele kościoła (Św. Franciszek z Asyżu, Św. Tomasz z Akwinu). W sztuce (rzeźby Wita Stwosza) i architekturze następuje styl romański i gotycki. najbardziej znani polscy kronikarze z tamtego okresu to Gall Anonim, Wincenty Kadłubek i Jan Długosz. Największe arcydzieło literackie to "Bogurodzica".

piątek, 30 marca 2018

Najsłynniejsze obrazy świata - "Narodziny Wenus" - Sandro Botticelli


Renesansowy obraz autorstwa Sandro Botticelli. Powstał prawdopodobnie w 1478 roku. Obecnie znajduje się we Francji w galerii Uffizi. Namalowany temperą na płótnie o rozmiarach 172,5 cm x 288,5 cm. Obraz przedstawia scenę narodzin Wenus. Centralne miejsce zajmuje naga, długowłosa bogini, stojąca w ogromnej muszli unoszonej przez morskie fale. Nagość Wenus, jej s-kształtna poza i sposób przedstawienia ciała wzorowane są wyraźnie na starożytnych posągach.

czwartek, 29 marca 2018

Horoskop cygański - siódemka trefl - 16.02 - 5.04

 
16 lutego – 5 kwietnia – siódemka trefl
Jest osobą wesołą. Dużo mówi, nigdy nie narzeka. Przy Siódemce zapomina się o zmartwieniach. Przy niej trudności stają się łatwiejsze. To urodzona optymistka, której wszędzie jest pełno. Unika kłótni i nieporozumień. Wierzy, że z każdym można się dogadać. Jej ciekawość świata sprawia, że dzięki podróżom zyskuje nowych przyjaciół, bo inni widzą w niej lojalnego i zabawnego przyjaciela. Ale chociaż jest towarzyska, czasem potrzebuje ucieczki do świata swoich marzeń. Jest rozsądna, ma logiczny umysł i umiejętność analizowania faktów. Dlatego często w pracy zawodowej wybiera ścieżkę naukową.

wtorek, 20 marca 2018

Kuchnia starożytna - Grecja

Spożywanie posiłków miało dla starożytnych Greków szczególne znaczenie. Grecy cenili sobie gościnność i bardzo chętnie ucztowali. Żywność miała też wymiar religijny, często bowiem składano ją w ofierze bogom. Pory posiłków ulegały w Grecji z czasem zmianom. Ich podstawę jednak stanowiły placki madza, oraz w późniejszym okresie chleb. Rano spożywano ariston, na który składały się placki maczane w winie zmieszanym z wodą. Około południa spożywano zaś deipnon, posiłek zasadniczy, na który podawano potrawy mięsne, rybne, chleb. Wieczorem zaś jedzono dorpon - posiłek składający się z potraw podobnych do deipnon, lecz podawanych w mniejszych ilościach. Posiłki lubiano popijać winem rozcieńczonym z wodą soloną lub wodą z miodem. Wymieszane w wazach, odpowiednio rozcieńczone, rozlewano do dzbanów i karafek. Ludzie biedniejsi spożywali polewkę (rodzaj zupy)lub papkę z mąki oraz fasolę, cebulę, czosnek i sałatę. Na wzgórzach hodowano owce i kozy, które dostarczały mięsa oraz sera.

Kuchnia starożytna - Rzym

Starożytni Rzymianie (biedniejsi) bardzo chętnie jedli bób (gotowany, prażony), sprzedawany często na ulicach. Częstymi składnikami ich potraw była cebula, czosnek, oliwki. Robili też proste placki z mąki, popijali to wszystko winem. Bogaci podczas wystawnych uczt spożywali niezwykle wyrafinowane posiłki, które przygotowywano z przeróżnych mięs. Bardzo cenione były rozmaitego rodzaju ptactwo, często pochodzące nawet z Afryki. Każdy oficjalny posiłek zaczynali od jajek. Jadano trzy posiłki dziennie. Najważniejsza była kolacja. Bardzo ważną rolę odgrywały sosy, gdzie najbardziej rozpowszechnionym był garum, który produkowany był w Pompejach. Składniki które Używano aby go wytworzyć to: ryby, zioła, olej, wino, pieprz, ocet, sól, następnie pozostawiano go na okres 20 dni aby sfermentował. Inne sosy sporządzano na bazie kminku, miodu, octu, płynu rybnego. Potrawy podawane podczas wystawnych uczt były faszerowane.

piątek, 16 marca 2018

Epoki w kulturze i sztuce - Starożytność

Starożytność - okres w historii Bliskiego Wschodu, Europy i Afryki Północnej nazywany także antykiem (tylko w odniesieniu Grecji i Rzymu) i obejmujący dzieje tych regionów od powstania pierwszych cywilizacji do około V wieku n.e. Starożytność to epoka wielkich myślicieli i artystów. To w niej wykształciły się podwaliny kultury europejskiej. Z tego okresu pochodzą między innymi demokracja, teatr, początki myśli naukowej, prawo, literatura, filozofia, architektura, rzeźba. Nie było dziedziny ludzkiej działalności, której te cywilizacje nie udoskonaliłyby, a wiele też same wytworzyły. Znaczną rolę odegrała Biblia oraz dziedzictwa kultury greckiej i rzymskiej w kolejnych epokach. Powstały w tym okresie trzy rodzaje literackie" liryka (Safona, Owidiusz), epika ("Iliada" i "Odyseja" Homera), dramat ("Antygona" Sofoklesa).

czwartek, 15 marca 2018

Wielcy malarze - Rembrandt




Holenderski malarz Rembrandt znany był nie tylko ze świetnych obrazów, ale także ze swojego posuniętego do skrajności skąpstwa, co irytowało jego studentów do tego stopnia, że mieli w zwyczaju robić malarzowi dowcipy. Na przykład malowali na podłodze monety, po które Rembrandt - regularnie się schylał....
Na licznych autoportretach Rembrandta widać zaczerwienienie twarzy - malarz cierpiał na trądzik różowaty, który powoduje wyrazisty rumień i tzw. teleangiektazje, czyli pękające naczynka krwionośne.

sobota, 10 marca 2018

Ciekawostki o obrazach - Mona Lisa




Mona Lisa - postać z najsłynniejszego dzieła Leonarda Da Vinci - nie ma ani brwi, ani rzęs? Jak w 2007 roku dowiódł francuski badacz Pascal Cotte, skanując obraz w bardzo wysokiej rozdzielczości, brwi i rzęsy zostały namalowane, ale znikały stopniowo wskutek zbyt licznych konserwacji obrazu.

Co tu będzie?

Witam wszystkich
Co tu będzie? Hmm... Odpowiedź brzmi wszystkiego po trochu. Trochę o sztuce, trochę o kuchni (może jakieś fajne przepisy kulinarne tu zamieszczę). Będzie trochę o astrologii, architekturze...Mam tyle pomysłów, że sama nie wiem za bardzo od czego zacząć. Ale mam nadzieję, że w miarę publikacji postów wszystko będzie miało ręce i nogi ;)